1950-ben a Budapesti Fővárosi Bíróság Szelepcsényi Istvánt és 11 társát szervezkedésért és diverziós cselekmények kísérletéért különböző időtartamú börtönbüntetésre ítélte. Büntetésüket a Ceglédi Fiatalkorúak Fogházában töltötték. A büntetőintézetben Szelepcsényi kezdeményezésére az elítélt társaik bevonásával szintén létrehoztak egy szervezkedést, amit néhányan az 1953-as szabadulásuk után folytattak. Ebben Szelepcsényi nem játszott még vezető szerepet, mivel pár hónap múlva behívták katonai szolgálatra. Az 1956. október 23-a után Szelepcsényi, Gömbös Nándor és Steiner János csatlakozott a Som Gyula vezette nagykovácsi nemzetőr csoporthoz. Október 31-én fegyveresen részt vettek Budapesten a Vöröshadsereg úti belügyi objektum megtámadásában és kifosztásában. Szelepcsényi november 7-én elhagyta a nagykovácsi nemzetőröket, ahonnan magával hozott egy TT-pisztolyt lőszerrel és egy nyeles kézigránátot. A Szabad Nép Székházának sikertelen vádelmét követően Ács Lajos és mintegy hatvan fő teherautókon indult Ausztria felé, de miután Tata mellett (más adat szerint Tarján községnél) összecsaptak a szovjetekkel, a csoport szétszéledt. Ács rövid komáromi kitérő után visszament Budapestre. 1957 elején Szelepcsényi Magyar Ellenállási Mozgalom nevű szervezkedéséhez csatlakozott Ács, Békés Pál, Gyurszki István és Szatmári Zsigmond. Az újjászervezett csoport röplapok terjesztésével akarta a tömeghangulatot a szovjet csapatok és az új magyar kormány ellen hangolni, egyúttal további diverzáns cselekményeket terveztek. A politikai helyzet alakulásától függően távolabbi célkitűzésük volt a csoport tagjainak felkészítése fegyveres akciókra. Ennek érdekében a korábban szerzett és elrejtett fegyverekkel a Kis-Svábhegy oldalában lévő óvóhelyen több alkalommal lőgyakorlatot tartottak. 1958 áprilisában Hruscsov szovjet kommunista főtitkár magyarországi látogatásának idejére röplapokat nyomtattak és terjesztettek. 1958 végén Ács javasolta a Dimitrov-szobor felrobbantását, de nem tudtak robbanóanyagot szerezni vagy készíteni. Megpróbáltak kapcsolatba lépni az amerikai nagykövetséggel, de kísérletük a portás ellenállásán elbukott. 1959 márciusában a belügyi operatív szervek bizalmas értesülése alapján az illegális csoport minden tagját őrizetbe vették.
HU ÁBTL 3.1.9. V-144991/1-2.
HU HIM HL – XI.22 – 047/1959